دوشنبه , ۰۱تیر۱۳
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / فیاتا

فیاتا

بازدیدها: 141

 

 

فیاتا FIATA

 

 

فیاتا | FIATA :  فیاتا یک سازمان غیر دولتی  است که در ۳۱  می سال ۱۹۲۶ در وین پایتخت اتریش تاسیس شد در زبان انگلیسی “International Federation of Freight Forwarders Associations” و در زبان فرانسه ” Fédération Internationale des Associations de Transitaires et Assimilés” و در زبان آلمانی ” Internationale Föderation der Spediteurorganisationen” خوانده می شود .

سازمان فیاتا امروزه با گسترده کردن فعالیت خود در زمینه های حمل ونقل ب خصوص حمل بار هوایی و فریت بار و همچنین حمل بار های بسیار سنگین که با استفاده از هواپیماهای غول پیکر انجام می پذیرد بزرگترین و قدرتمند ترین سازمان در این زمینه است.سازمان فیاتا (FIATA) امروزه درحدود ۸ تا ۱۰ ملیون کارمند در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا در اختیار دارد که  مشغول به کار هستند. این سازمان غیر دولتی چیزی در حدود ۴۰ هزار شرکت حمل  و نقل عم  از حمل بار هوایی  و حمل بار های زمینی و دریای  و هم چنین شرکت های تدارکاتی (لجستیکی) را تحت پوشش قرار می دهد .

مقام فیاتا

فیاتا برای سازمان های زیر مقام مشورتی را ایفا می کند:

 1. ECOSOC : شورای سازمان ملل متحد اقتصادی و اجتماعی
 2. UNCTAD  : کنفرانس سازمان ملل متحد در تجارت و توسعه
 3. SUCITRAL  : کمیسون سازمان ملل متحد در قانون تجارت بین المللی

ینیاد آموزش فنی حرفه ای فیاتا

درست قبل از کنگره جهانی سال ۲۰۰۱ در کینتانا رو ، مکزیک که به مناسبت ۷۵ امین سالگرد تاسیس فیاتا برگزار شده بود . ریاست فیاتا تصمیم گرفت به مناسبت این رویداد بنیاد آموزش فنی و حرفه ای فیاتا (FIATA Foundation Vocational Training ) را تاسیس کند . این موسسه به منظور کمک به کشورهای در حال توسعه که در زمینه ی صنعت حمل ونقل  اطلاعات زیادی ندارند تاسیس شده تا با ارائه آموزش های مناسب به سازمان های حمل ونقل این نوع از کشورها مهارت آنان را افزایش دهد.

در کنار این موسسه بنیاد مختصات فعالیت های جمع آوری اعانه ، برنامه های کاربردی برای بودجه ارزیابی را انجام میدهد تا این موسسه در اجرای پروژه های آموزشی خود بهتر عمل کند.

استاندارد های فیاتا

فیاتا سعی کرده است با ایجاد استاندارد های واحد در بین شرکت های حمل ونقل اعم از حمل بار هوایی و زمینی و دریای در تمام دنیا با استفاده از اسناد و فرم های گوناگون امنیت و آسایش را در این زمینه فراهم نماید. اسناد و مدارک که برای ایجاد استاندارد توسط فیاتا استفاده شده اند دارای موارد مخصوص به خود هستند که همیشه لوگوی فیاتا در بالای آنها قرار دارد در زیر به تعدادی از این اسناد می پردازیم :

 1. Forwarders Certificate of Receipt ( FCR)  : گواهی حمل ونقل  دریافت
 2. Forwarders Certificate of Transport (FCT)  : گواهی حمل ونقل  فرستادن
 3. FIATA Warehouse Receipt (FWR ) : قبض انبار فیاتا
 4. (FIATA Bill of Lading (negotiable Multimodal Transport) (FBL) بار نامه فیاتا ( که قابل معامله و چند وجهی می باشد(
 5. FIATA Waybill (non-negotiable Multimodal Transport) (FWB ) : راه نامه فیاتا (غیر قابل معامله و چند وجهی می باشد)
 6. :Shippers Declaration for the Transport (of Dangerous Goods) (SDT) اضهار نامه فرستنده برای حمل ونقل بارهای خطرناک
 7. Shippers Intermodal Weight Certificate (SIC) :گواهی وزن که توسط فرستنده تنظیم می شود این گواهی در حالت (INTERMODAL) می باشد.
 8. FIATA Forwarding Instructions (FFI ) : دستورات فیاتا در رابطه با حمل ونقل

اسناد فیاتا که در بالا به تعدادی از آنها اشاره شد بسیار معتبر اند و در بین تمام شرکتهای حمل ونفل مورد قبول شناخته شده اند . با وجود این اسناد در گذشته بین مراودات بین المللی برای حمل و نقل  سهولت زیادی ایجاد شده بود و در آینده نیز این اسناد بسیار ارزشمند خواهند بود و در خدمت سرویس تجارت جهانی به فعالیت خود ادامه خواهند داد .

 

Call Now Buttonتماس در ساعات اداری