دوشنبه , ۰۱تیر۱۳
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
خانه / تعریف حمل و نقل زمینی

تعریف حمل و نقل زمینی

بازدیدها: 229

   تعریف حمل و نقل زمینی

بشر با ورود به قرن بیستم و در سایه انقلاب به وجود آمده در صنعت حمل و نقل به این نکته پی برد که رابطه مستقیمی بین عدم تحرک پذیری با فقر وجود دارد.

ارتباطات هرچه گسترده تر اقتصادی بین ملت ها، توریسم و جهانگردی به حدی گسترش یافت که برای مردم چند دهه قبل از آن قابل تصور نبود. حمل و نقل ضعیف عامل عمده گرسنگی در جهان است. هزینه بالای حمل تولیدات کشاورزی، تاخیر های طولانی و زیان ها و صدمات وارده به محصولات فسادپذیر، از جمله موانع مشهود و ملموس در راه افزایش غذا در جهان هستند.

به خاطر این وضعیت بسیاری از منابع کره زمین دست نخورده باقی مانده است و ثروت های عظیمی از منابع جنگل ها و معادن که می توانند در راه مبارزه با فقر موثر واقع شوند، بدون استفاده باقی مانده اند. زیرا در بسیاری از موارد امکان دسترسی یا حمل آنها فراهم نبوده است.

علاوه بر کشاورزی، بخش صنعت نیز به سختی از کمبود امکانات حمل و نقل صدمه می بیند. کارخانه ها نیاز به تامین منظم سوخت، مواد اولیه،قطعات یدکی و سیستم قابل اعتماد برای حمل محصولات تولید شده خود دارند. ضعف امکانات حمل و نقل داخلی حتی به موقعیت های جهانی بازار محصولات یک کشور صدمه وارد می کند. طی یک راه زمینی چند صد کیلومتری تا یک کشور همسایه خیلی راحت تر و اقتصادی تر از طی یک راه دریایی چند هزار مایلی تا آن سوی دنیاست .

اما فقدان همین راه زمینی کوتاه تا کشور همسایه می تواند امکان چنین بازاریابی را فلج کند. فقدان امکانات حمل و نقلی تنها عامل مشکل زا نیست، بلکه قابل اعتماد نبودن، هزینه بالا، کارآیی پایین و صدمات وارده به بهره برداران نیز به همان اندازه مشکل آفرین است. مشکلات حمل و نقل علاوه بر آثار اقتصادی، آثار سیاسی و اجتماعی خا خود را نیز دارد. حمل و نقل و ارتباطات ضعیف، حفظ ملیت واحد را به طور جدی دچار مشکل می کند و ازمانع عمده ای نیز در راه حفظ امنیت ملی به شمار می رود .

آثار اقتصادی برخی از طرح های حمل و نقل زمینی اجرا شده در جهان با توجه به اهمیت اثرات مختلف حمل و نقل مخصوصا در بخش زمینی به چند مورد از آثار مشاهده شده اجرای برخی از طرح های حمل و نقل زمینی در کشورهای مختلف اشاره می کنیم .

روی « در کشور کاستاریکا قبل از ساخت آزاد راه مدرن فعلی، حمل و نقل گاوهای گوشتی به صورت گله های منجر به چهل درصد افت وزن و ضرورت واردات گوشت به » سن جوزه « به » گریزنیگ لند « از » پای خود کشور بود . در حالی که امروزه با تریلی های مخصو ، گاوها را یک شبه تحویل داده و کشور از نظر گوشت خودکفا شده است .

موجب افزایش تولیدات نیشکر، سبزیجات، موز و » کورات « و » دوستی بین سارابوری « در تایلند، احداث آزاد راه دیگر میوه ها به میزان سه برابر، در مدت سه سال شده است.

زمان مسافرت در فصل باران را از چند هفته به » سانتاکروز « و » در بولیوی، ساخت آزادراه بین >>کاچابامبا پانزده ساعت کاهش داده و کشور را از نظر برنج خودکفا کرده و این در حالیست که قبل از آن قیمت برنج داخلی به علت مشکلات حمل و نقل پنجاه درصد بالاتر از برنج وارداتی بوده است.

در هندوستان هشتادوهفت درصد تقاضای اضافی حمل و نقل ریلی در برنامه پنج ساله سوم مربوط به حمل و نقل آهن و فولاد،سنگ های معدنی، زغال و سیمان بود. لذا دولت هند به منظور پاسخگویی به نیاز روزافزون
صنعت این کشور، یک پنجم بودجه توسعه خود را در راه آهن مصرف کرده و در عوض ظرفیت حمل و نقل کامیون های خود را به دو برابر افزایش داده است .

جایگاه بخش حمل و نقل در اقتصاد کشور

نقش صنعت حمل و نقل در رشد و شکوفایی کشور انکارناپذیر است. براساس آمار و اطلاعات موجود ، سهم ارزش افزوده بخش حمل و نقل از کل کشور رقم قابل توجهی بوده و طی ده سال گذشته نیز روند رو به رشدی داشته است.

در این میان سهم ارزش افزوده زیربخش حمل و نقل جاده ای بیش از سایر زیربخش ها بوده و همواره بیش از نود درصد ارزش افزوده بخش حمل و نقل مربوط به حمل و نقل جاده ای بوده است. این رقم در سال ۹۷۳۱ بیش از نود وچهار درصد برآورد شده است.

با توجه به بستر مناسب در زمینه حمل و نقل جاده ای،توجه و سرمایه گذاری مناسب تر در این بخش ضروری به نظر می رسد. در مقوله تخصیص اعتبارات عمرانی نیز سهم زیربخش جاده ای به مراتب بیشتر از سایر زیربخش های حمل و نقل می باشد. کشور ما در ردیف کشورهایی است که سهم بالایی از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص داخلی میان ایران و هشت کشور جهان را نشان می دهد.

با توجه به اینکه در کشور ما سهم بالایی از تشکیل سرمایه ثابت ناخالص به سرمایه گذاری در بخش حمل ونقل معطوف شده است لذا بعید به نظر می رسد که معضلات مربوط به این بخش به مسائل مالی منحصر شود، بلکه باید در جست وجوی رفع عوامل و مشکلاتی نظیر مسئله تقاضا، ناهماهنگی طرح های حمل ونقلی با طرح های تولیدی و کارآیی نامطلوب سرمایه باشیم.

بنابراین بایستی ابتدا برآوردی صحیح از انباشت و تشکیل سرمایه در بخش به دست آورده و سپس درصدد اصلاح عوامل فوق برآمد. حمل و نقل زمینی  (ترانزیت)  از عمده ترین  خدمات شرکت  حمل و نقل  بین المللی اوستا ترابر الیپی  می باشد . این شرکت  با بیش از  ۱۵ سال  تجربه در  زمینه حمل  و نقل زمینی  (ایران- خارج از کشور)  ارائه دهنده بهترین خدمات ترانزیت کالا می باشد. کلیه وسایط  نقلیه شرکت  حمل و نقل بین المللی اوستا ترابر الیپی  دارای استاندارد  است که این امر  ضامن ایمنی و سلامت کالا و تسریع در حمل و نقل می باشد. کلیه وسایل حمل ونقل ما دارای بیمه CMR هستند که ما را قادر به ارائه سرویس بدون اخذ مجوز به کشور ثالث می نمایند.

 پرسنل شرکت حمل و نقل بین المللی اوستا ترابر الیپی  در هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه روز پاسخگوی شما هستند و تسلط به قوانین بین المللی ترانزیت کالا و زبانهای زنده دنیا حمل و نقل کالای شما را تا رسیدن به مقصد ایمن میکند. حمل و نقل زمینی یا ترانزیت کالا را با ما تجربه کنید.

Call Now Buttonتماس در ساعات اداری